13 Ekim 2011 Perşembe

Kaza Tespit Tutanakları ve Hukuksal Süreç

Sigorta Birliği Genel Sekreteri Erhan Tunçay, kaza tespit tutanağa uygulamasının suistimal ve kötü kullanımdan dolayı sigorta sektörü üzerinde yüzde 10’a yakın hasar yükünü artırdığını söyledi.

TÜRKİYE Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) Genel Sekreteri Erhan Tunçay, maddi hasarlı kazalarda vatandaşa kaza tespit tutanağı tutma uygulamasının suistimal ve kötü kullanımdan dolayı sigorta sektörü üzerinde yüzde 5-10 arası hasar yükünü artırdığını ve sigorta şirketlerinin suistimal tespit ettikleri kaza dosyalarıyla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

Tunçay, bütün Avrupa ve gelişmiş ülkelerde uygulanan Türkiye’de de 1 Nisan 2008’de devreye giren vatandaşa kaza tespit tutanağı tutma uygulamasının beyan ve iyi niyet esasına dayandığını, sektör olarak uygulamaya çok gönüllü girmemelerine rağmen, uygulamanın oturduğunu söyledi.

Burada vatandaşın beyanı esas olduğu için suistimal edecek ve uygulamayı kötüye kullanacak insanların her zaman çıktığını ifade eden Tunçay, bu nedenle hasar oranının artacağını tahmin ettiklerini, bu konuda da yanılmadıklarını kaydetti.

Tunçay, alkollü veya sürücü belgesi olmayanlar kazaya karıştığında, hasarın ret anlamına geldiğini, oysa uygulamada sürücü alkollü iken kaza yaptığında, karşıdaki kişiye hatasını kabul ederek tutanağı tuttuğunu ve sigorta şirketinin normal koşullarda hasar bedeli ödememesi gerekirken, ödemek durumunda kaldığını anlattı.

Sistem hızla oturdu

Uygulamanın başlamasından sonra bu tür dosyalarda artış olduğunu ve bunu da tahmin ettiklerini ifade eden Tunçay, ancak beklendiği gibi kazaya karışan vatandaşlar arasında sorun yaşanmadığını, sistemin hızla oturduğunu vurguladı.

Tunçay, “Bugün maddi hasarlı kazalarda yüzde 80’in üzerinde kaza tespit tutanakları vatandaşların bire bir beyanı ile dolduruluyor. Sistem iyi işliyor. Bunun dışında polis çağıran da var. Bu uygulama tamamen kalkmış değil. İki sürücü anlaşamıyorsa polis çağıracak. Ancak polis gittiği zaman da vatandaşa ‘anlaşın doldurun’ diye telkinde bulunuyormuş. Polisin uygulama içinde tuttuğu tutanak oranı yaklaşık yüzde 20 düzeyinde. Ölümlü ve yaralanmalı kazalar adli vaka olduğu için tutanak mutlaka polis tarafından tutuluyor” dedi.
 
Yasal Müdahaleler Arttı
 
KAZA tespit tutanağı uygulaması ile birlikte sahte hasarlarda ciddi artış olduğunu tespit eden sigortacıların, sahte tutanak düzenleyerek, haksız kazanç elde etmek isteyenlere karşı başlattıkları hukuk mücadelesi sonuç vermeye başladı. Caydırıcı olması amacıyla taraflarla anlaşma yerine yargı yolunu tercih eden sigorta şirketlerinin kazandıkları davaların sayısı her geçen gün artıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder